فونت رویداد نوماتک

تاریخ : 1395/10/04    |    ساعت : 09:00    |    دسته بندی : الکامپ 1395

Nomatec

پا به پای شما تا بهره‌برداری کامل از راهکارهای نرم‌افزاری نوماتک

مهندس نعمتی از دغدغه‌های مشتریان در استقرار راهکارهای نرم‌افزاری می‌گوید

فرایند تصمیم‌گیری برای خرید یک راهکار نرم‌افزاری معمولاً فرایندی پیچیده و طولانی است که متخصصین را از حوزه‌های مختلف سازمان درگیر می‌کند. اما انتخاب نرم‌افزاری که به بهترین شکل بتواند پاسخگوی نیازمندی‌های یک کسب‌وکار باشد، پایان کار نیست و پس از آن فرایند استقرار آغاز می‌شود که بسیار حساس و همراه با ریسک است.

یکی از بزرگ‌ترین مسائل بازدارنده که سبب می‌شود کسب‌وکارها در تصمیم خرید راهکار نرم‌افزاری تعلل یا تردید کنند و یا به صورت کلی از خرید منصرف شوند، ترس از شکست پروژه استقرار نرم‌افزار است. حقیقت این است که می‌توان پروژه‌های بی‌شماری را مثال زد که با وجود انتخاب نرم‌افزار مناسب و منطبق با نیازمندی‌های کسب‌وکار، شکست خورده‌اند. علت اصلی را می‌توان در نحوه پیاده‌سازی راهکارهای نرم‌افزاری جست.

 مدیریت درست فرایند استقرار می‌تواند موفقیت را تضمین ‌کند. مهندس نعمتی در این باره می‌گوید:

"اگر نرم‌افزار به درستی انتخاب شده باشد و بتواند تا حدود زیادی پاسخگوی نیازهای یک کسب‌وکار باشد، پس از آن با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی واقع‌بینانه و تلاش برای اجرای درست و به موقع این برنامه، می‌توان موفقیت استقرار را تضمین کرد."

استفاده از به‌‌روش‌ها (bestpractice) در استقرار سبب می‌شود به نحوی از تجربیات موجود بهره بگیرید تا به این ترتیب عوامل مختلفی که ریسک شکست را افزایش می‌دهند، بهتر کنترل کنید و مسیر روشن‌تری را پیش رو داشته باشید.

مهندس نعمتی اضافه می‌کند:

"تضمین موفقیت در استقرار یک راهکار نرم‌افزاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولاً پیشنهاد داده می‌شود که استقرار یک‌باره انجام نشود و پروژه به صورت فازبندی‌شده پیاده‌سازی شود. این فازبندی‌ها باید به درستی انجام شوند و فازهای پروژه در ضرب‌الاجل‌های تعیین شده تحویل شوند. همچنین منابع باید به درستی تخصیص داده شوند و آموزش کافی به کاربران داده شود تا کمترین مقاومت را نسبت به این تغییرات داشته باشند."

استقرار موفق نیازمند توجه دو طرفه است؛ به بیان دیگر علاوه بر آمادگی تیم استقرار، لازم است بررسی شود که شرکت خریدار  تا چه حد آمادگی دارد.

مهندس نعمتی در این رابطه می‌گوید:

"آمادگی مشتری از دو جهت اهمیت دارد؛ اول آمادگی برای پذیرش تغییراتی که به واسطه استفاده از راهکاری جدید برای حل مشکلات ایجاد شده است و دوم فراهم آوردن بسترهای لازم برای همکاری بهتر و هماهنگی میان تیم استقرار و تیم راهبری پروژه (در شرکت مشتری). آمادگی طرفین یکی از عوامل کلیدی در موفقیت پروژه استقرار است."

مسئله دیگر سطح سفارشی‌سازی (Customize)  است. در فضای کسب‌وکار امروز، تغییر جزئی اجتناب‌ناپذیر است که عملاً سبب می‌شود کسب‌وکارها پیوسته با چالش‌های جدیدی روبه‌رو شوند و نیازمند راه‌حل‌های جدید برای پاسخگویی به این چالش‌ها باشند.

مهندس نعمتی قابلیت‌ راهکار نوماتک را در انطباق سریع و پویا با نیازمندی‌های کسب‌وکارها به این صورت شرح می‌دهد:

"راهکار نوماتک به کسب‌وکارهای چابک که به صورت پیوسته و به سرعت باید خود را با تغییرات محیط هماهنگ کنند، کمک زیادی می‌کند. این راهکار امکان سفارشی‌سازی پویا را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. در واقع لازم نیست صاحبان کسب‌وکارها با هر تغییر، نرم‌افزارهای خود را هم تغییر دهند و راهکار نوماتک می‌تواند خود را با شرایط جدید کسب‌وکار  کاملاً منطبق می‌کند."